Planując podróż za granicę upewnij się, jakich Twój podopieczny potrzebuje dokumentów oraz jakie są warunki przewozu zwierzęcia zarówno do kraju docelowego, jak i państw tranzytowych. Każdy pies i kot przekraczający polską granicę musi posiadać paszport, mikroczip i aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie. Od początku 2012 roku podróżowanie ze zwierzętami towarzyszącymi po Europie jest znacznie łatwiejsze, dzięki zniesieniu obowiązku badania efektywności szczepienia przeciw wściekliźnie do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji i Norwegii. Od 3 lipca 2011 implantacja mikroczipa jest jedyną uznawaną metodą znakowania zwierząt przy przemieszczaniu się pomiędzy krajami. Wyjątkiem są tatuaże psów rasowych wykonane wcześniej (przed wejściem w życie obecnych przepisów), o ile numer tatuażu i data jego wykonania są wpisane do paszportu.
W naszej lecznicy wystawiamy paszporty dla psów i kotów. Należy pamiętać aby nie zgłaszać się „na ostatnią chwilę”, na kilka dni przed wyjazdem zwierzęcia. Istnieją procedury, których czasu należy ściśle przestrzegać- szczepienie na wściekliznę, odrobaczanie i badanie kliniczne przed wyjazdowe. Mile widziane jest zgłoszenie telefoniczne chęci wyrobienia paszportu, szczególnie gdy dotyczy to większej ilości zwierząt. Przy zakładaniu paszportu, należy pamiętać, że zwierzę musi posiadać chip.
W naszej lecznicy jest możliwość zachipowania zwierzęcia. Polega to na umieszczeniu (na zasadzie zastrzyku), z lewej strony szyi bądź między łopatkami, transpondera (chipa), wielkości ziarnka ryżu, z zapisanym indywidualnym numerem. Następnie, w przeciągu 2tyg, rejestrujemy zwierzę w bazie safe animal. W przypadku odnalezienia zwierzęcia przez osoby trzecie, po sprawdzeniu czytnikiem numeru chipa i sprawdzenia Państwa danych w bazie, dana lecznica czy Straż Miejska kontaktuje się z właścicielem. Zachipowanie zwierzęcia jest niezbędne przy zakładaniu paszportu zwierzęcia. Istnieje możliwość zamówienia mniejszego transpondera dla zwierząt małych, np. fretek.
*W przypadku przewożenia zwierząt do krajów nie będących w UE należy zgłosić się do Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego. http://www.piwwawa.com.pl/