Tlenoterapia

Tlenoterapia – metoda terapeutyczna polegająca na dostarczeniu organizmowi tlenu w wysokich stężeniach. Nasza lecznica dysponuje koncentratorem tlenu, urządzeniem które pobiera powietrze z otoczenia, spręża je, a następnie przepuszcza przez specjalne sita, które oddzielają tlen od azotu, azot wraca z powrotem do otoczenia, a tlen osobnym wyjściem zostaje skierowany do pacjenta.

Tlenoterapię wykorzystuje się w przebiegu chorób, w których dochodzi do niedotlenienia tkanek. Zwykle są to stany ostre , gdzie natychmiastowe podanie tlenu ratuje życie lub jest istotnym składnikiem ogólnej terapii m.in. niewydolności oddechowej psich i kocich noworodków, astmie kotów, obrzęku płuc ,niewydolności sercowo – naczyniowej, zapadnięcia tchawicy, skurczu krtani, chorób płuc i oskrzeli. Tlenoterapię z powodzeniem stosujemy też podczas wybudzania niektórych zwierząt z narkozy po zabiegach chirurgicznych. Najczęściej dotyczy to takich gatunków jak królik, świnki morskie, drobne ssaki (myszka, szczur).

Podczas tlenoterapii pacjent umieszczany jest w namiocie tlenowym , a zabieg trwa najczęściej od kilku do kilkunastu godzin.