Przygotowanie pacjenta do zabiegu w znieczuleniu ogólnym.

Stan zdrowia Państwa zwierzaka wymaga czasami przeprowadzenia zabiegu ambulatoryjnego lub operacyjnego w narkozie (znieczuleniu ogólnym). Nowoczesne metody leczenia i specjalistyczny sprzęt (aparat do narkozy wziewnej) minimalizują ryzyko związane z narkozą i operacją. Należy jednak pamiętać o prawidłowym przygotowaniu zwierzęcia do znieczulenia ogólnego.

Żołądek wypełniony pokarmem stanowi obciążenie dla układu krążenia, ponad to nasila się odruch wymiotny. Może wtedy dojść do aspiracji treści pokarmowej do płuc i w konsekwencji do zachłystowego zapalenia płuc.

Dla bezpieczeństwa naszych pacjentów zalecamy głodówkę na 8- 12h przed planowanym zabiegiem.

W celu zmniejszenia ryzyka związanego ze znieczuleniem u zwierząt powyżej 5roku życia zalecamy wykonanie podstawowych badań krwi.

U starszych pacjentów zachęcamy również do wykonania badania echokardiograficznego.

Badanie krwi przed zabiegowe oraz kontrolne czy diagnostyczne najlepiej wykonywać kiedy zwierze jest na czczo, tj. dla psów 6-8h, dla kotów 4-6h. Zapobiegnie to zafałszowaniu rzeczywistych parametrów, szczególnie enzymów wątrobowych. Zwierze powinno mieć stały dostęp do wody.

Prawidłowo przygotowane zwierzę do badania USG jamy brzusznej powinno mieć wypełniony pęcherz moczowy. Zaleca się aby zwierze było na czczo.

Przygotowanie zwierzęcia do zabiegu chirurgicznego. Na zabiegi chirurgiczne należy umówić się telefonicznie bądź osobiście w lecznicy. Zalecamy wykonanie przed zabiegowego badania krwi, szczególnie u zwierząt dorosłych i starszych, pomoże to zminimalizować ryzyko znieczulenia podczas zabiegu. Zwierze musi być na czczo, tzn. być 8-12h bez posiłku. Należy zapewnić stały dostęp do wody. Zwierze gotowe jest na powrót do domu po całkowitym wybudzeniu się z narkozy. Czas wybudzania się jest indywidualny. Po zabiegach chirurgicznych zapraszamy na kontrolę pooperacyjną (termin ustalany przy odbiorze zwierzęcia). Szwy zazwyczaj zdejmowane są po 10 dniach od zabiegu, chyba, że lekarz zaleci inaczej.

Nie należy podawać zwierzęciu leków przeciw bólowych bez konsultacji z lekarzem weterynarii!

Leki zakazane:

  • Paracetamol (Apap, Codipar, Metafen, Panadol)
  • Kwas acetylosalicylowy (Aspiryna, Polopiryna, Acard)
  • Ibuprofen (Ibuprom, Nurofen)

 

Decydując się na zabieg w naszej lecznicy macie Państwo do wyboru dwa rodzaje narkozy, jaką zastosujemy u Waszego zwierzęcia.

Pierwszą możliwością jest narkoza infuzyjna– leki znieczulające podawane są domięśniowo bądź dożylnie.

Drugą możliwością jest narkoza wziewna– zwierzę przez maskę tlenową wdycha tlen zmieszany z substancją sedującą- izofluranem. Jest to bezpieczniejsza metoda, gdyż w każdej chwili możemy zakończyć podawanie izofluranu, tym samym zwierzę oddycha tlenem i wybudza się.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *